den weg en benemen elkaar het licht. Een ieder laat bij zijn buurman dan ook slechts den top het leven be houden, hetgeen de aanplanting natuurlijk niet ten goede komt. Zijbeschaduwing wordt door de grove den dan ook niet verdragen, hetgeen heel duidelijk langs de loofhoutsingels merkbaar is. Maar ook wanneer de boomen goed zijn verzorgd en gedund gaan tenslotte de onderste takken verloren en verdwijnt de pyramide- vorm van de jeugd. De den wordt een kroonboom, be staande uit een rechtopstaande stam en een kroon, die zich heel mooi koepelvormig kan afronden. Heeft hij geen last van zand en zeewind of van een bodem waarin de wortel niet goed kan doordringen dan wordt de grove den een krachtige reus, die zijn geld waard is. Laat de groeiplaats het toe, dan wordt een prachtige penwortel gevormd, maar groeit hij op het armoedig bewegelijk zand der zandverstuivingen, in een bodem met vaste of natte lagen, dan ontstaan slechts opper vlakkige zijwortels. Deze den verraadt dan echter door den bouw van zijn kroon hoe het onder den grond met de wortels is gesteld, want met de lengtegroei is het al spoedig gedaan en de kroon plat zich geheel af. Het dennensilhouet met zijn glimmende takken en losge waaide wortels uit de zandverstuivingen is overbekend. Maar ook de den aan den zeekant, die door wind en zand wordt bestookt, is een schilderachtige figuur. Al vanaf den tijd, dat hij nog maar een piepjong hoompje was, was de zeewind, vergezeld van het venijnig schu rende zand, een vijand van de knoppen. Aan de west zijde stond dan ook al spoedig alle ontwikkeling stil, de groei werd daar belemmerd en de symmetrie verdween uit het silhouet. De boom zelf leed er echter niet zoo heel erg onder, de grove den past zich immers ge makkelijk aan. De takken aan den landkant ontwik kelden zich flink, soms zelfs zoo flink, dat de boom ging hellen, hij ziet er dan uit alsof hij door een flinken storm omver is geblazen. Dit is echter niet het resultaat 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 45