37 een knop, die zelden tot ontwikkeling komt en leven slechts twee tot vier jaar. Niet slechts de naalden en kegels geven dikwijls aan leiding tot groote verwarring, ook de namen der Coni feren worden nogal eens door elkaar gebruikt. Zoo is onze Kerstboom eigenlijk geen den, maar een spar. Picea excelsa, en de leverancier van het bekende vuren hout. Het geslacht Abies, in het Duitsch Tanne, Fransch sapin, behoort eigenlijk den genoemd te worden, want zij levert het „dennenhout". De boom, die wij gewoon zijn met den naam van den te betitelen, die het grenen hout levert, behooren wij eigenlijk „pijn" te noemen. Wij doen dit echter niet, slechts de zeeden wordt af en toe zeepijn genoemd, de meeste Abies- en Piceasoorten noemen wij spar, zoodat wij ons voortdurend vergissen en de verwarring steeds grooter wordt. Van het geslacht Pinus is de grove den, Pinus silvestris, verreweg de belangrijkste. Hij heeft een zeer uitgebreid verspreidingsgebied en is de naaldboom die het verst in het barre Noorden doordringt, daardoor is hij de bosch boom van bijna geheel Europa en Siberië. De eischen, die hij aan klimaat en bodem stelt, zijn dan ook zeer gering en het aanpassingsvermogen is groot. Hij heeft niet gauw last van een te drogen bodem of te weinig vochthoudende lucht. Slechts op verzuurde of niet goed ontwaterde gronden kan hij niet voorkomen. Zoodra de grond open is en er lucht kan toetreden is aan de levens voorwaarden van de grove den voldaan. Is de grond zwaar en dicht dan kan hij niet gedijen, hetgeen in Noord Brabant nogal eens voorkomt. In één opzicht echter is de grove den niet gemakkelijk. Hij is n.1. een echte lichtboom, zijn naalden kunnen slechts dan gedijen wanneer zij door veel licht worden beschenen. Gebeurt dit niet, dan vallen zij vroegtijdig af en worden geen knoppen meer gevormd, terwijl de tak tenslotte afsterft. Te dicht opeenstaande dennetjes, die niet op tijd gedund zijn, staan elkaar dus leelijk in

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 44