34 op de hei zijn daar de levende getuigen van. En dit alles gebeurt niet in stilte. Het knettert en knapt in de groene takken en als de zon schijnt glinsteren de glim mende vleugeltjes van het zaad. Het knallen der kegels is echter het voorspel. Kort daarop, zoo tegen het midden van Mei, begint de groei en komen de nieuwe loten, lange lichte kaarsen, te voor schijn, die loodrecht omhoog rijzen. Doordat de naal den nog geheel zijn verborgen in vliezige scheeden en de plaatjes aan den voet van die scheeden ook licht zijn gekleurd, hebben die kaarsen een bijna witte kleur, zoodat het geheel een zeer feestelijk effect maakt. Later gaat dit witte, doordat de naalden uitgroeien, verloren, nog een maand ziet men een klein kleurverschil, daarna krijgt de den haar wat saaie zomeruiterlijk. De jonge loot is een volwassen tak geworden. Tegelijkertijd, soms iets later, vaak wordt het Juni, gaan de dennen bloeien en dan breekt er een periode aan van weelde en overdaadAl van verre vallen de stuifmeel- kaarsen in het oog, maar prachtig toch ook steken de bolletjes van de vrouwelijke bloemen af tegen de blauwe voorjaarslucht. Soms breidt het aantal vrouwe lijke bloemen zich ten koste van de mannelijke geweldig uit. Als deze dan ook alle bevrucht worden en tot kegels groeien is de boom tegen zulk een grooten aanslag op zijn reserves niet bestand dit verschijnsel gaat dan ook gepaard met het afsterven van den groeitop. Deze „kegelziekte" komt nogal eens bij de dén voor en kan in een jonge aanplanting veel schade aanrichten. Als het stuifmeel rijp is, d.w.z. kant en klaar om de wijde wereld in te vliegen, gedragen door wind en luchtstroom, dan puilt het uit de helmhokken naar buiten. Dit is het mooiste moment in den bloeitijd van de dennenkaarsen. Het pollen ligt nu vrij tusschen de meeldraden en als de wind het te pakken krijgt vliegen groote zwavelgele wolken omhoog. Maar ook zonder den wind weet het stuifmeel zich wel een weg te banen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 39