van de blaadjes en dan tevens de groene bloemkatjes opmerkt en bewondert. Maar zoo prachtig als elzen- en wilgenbloei is de eikenbloei toch nooit. Ook de berk met zijn witten beschubden stam en sier lijk takkenstelsel valt niet op door den bloei, al is op gunstige plaatsen de boom soms van onder tot boven met een vracht katjes beladen. Eigenlijk is de berk in ons land op de zooveelste plaats terecht gekomen. Hij doet dienst als beplanting langs weggetjes en laantjes, komt voor in brandsingels ofslaat als onkruid uit den grond op. Dat hij dit laatste doen kan is toch wel veel waard en beteekent, dat hij hier thuis hoort en meer plaats zou innemen als men hem zijn gang liet gaan. In Noord Europa vormt hij dan ook groote bosschen. Ook ons land kent, of liever, kende het berkenbosch, de zware gekapte stammen, de enkele reus in de duinen zijn daar het bewijs van en er zijn daar nog plekken genoeg waar wij de berken bijeen vinden in boschver- band met een prachtigen ondergroei van zenegroen, viooltjes, aardbeien en, als het er voldoende vochtig is, Pirola en orchideeën. Vroeger schijnen deze berkenbos- schen in de duinen, die als hakhout werden behandeld, als brandhoutreservoir te hebben gediend, tegenwoor dig gaat de berk overal in het duingebied achteruit. De jonge opslag heeft het er hard te verduren en de volwassen boomen gaan op veel plaatsen dood. Of de daling van het grondwater hier de schuld van is? Een berk is zeker niet kieskeurig; hij is met betrekkelijk slechten grond tevreden en kan ook wel wat droogte verdragen. Proeven hebben zelfs aangetoond, dat bij daling van het grondwater de wortels mee omlaag groeien. Gaat dit echter te snel in zijn werk en krijgt de berk tot overmaat van ramp een paar droge winters te verwerken, dan ziet het er slecht voor hem uithij kan dan uit den bodem niet meer datgene halen wat hij noodig heeft en gaat dood. Berkenzaad heeft bovendien 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 31