beter op en brengen dus meer voordeel met zich mede. De oudste bastaard en tevens de meest bekende Canada is de Zeeuwsche of Betuwsche Blauwe, ook Limburg- sche of Ouderwetsche Zwarte genaamd, Populus sero- tina. Overal in de Betuwe, in Zuid- en Midden-Lim burg neemt deze peppel een zeer groote plaats in, ter wijl hij op steeds meer plaatsen in Twente en den Achterhoek wordt aangeplant. Een andere bastaard is de Brabantsche Stander, die om Deventer en ten Zuidoosten van Den Bosch veel voor komt. Uit den aard der zaak bereiken deze Canada's nooit den eerbiedwaardigen ouderdom van den zwar ten populier. Ze zijn van den zwarten populier te onderscheiden doordat de jonge takken niet rond maar kantig zijn. Werden de Canada's met rust gelaten, dan groeiden zij op tot forsche boomen, nu zijn het vrij nuchtere hoo rnen, die in het voorjaar, als de katjes bloeien toch wel heel mooi zijn. Hun kroon sluit zich niet en daardoor kan nogal wat licht den bodem bereiken. Wordt de populierenaanplant hier en daar wat verwaarloosd, dan ontstaat een ondergroei van hazelaar, wilg, els, soms met allerlei planten. Dit aangeplante populieren bosch kan dus wel heel mooi worden. Houdt men het echter schoon, dan groeit er slechts gras en wordt het stijf en vervelend. De populieren zijn dus gemeengoed geworden in ons land. Zij verdringen het oude hout van zijn plaats en veranderen het landschap op den duur van karakter. Maar wij hopen toch, dat zij op den duur niet in de plaats komen van alle oude eiken en dat ook eens enkele aan de bijl ontsnappen en mogen uitgroeien tot eerbiedwaardigen ouderdom. 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 29