de groep van de witte of trilpopulier, waartoe de abeel en de ratelpopulier behooren, de zwarte populier met de bekende Canada en de geurige balsempopulier. Mooie, oude abeelen met wollige, viltige knoppen hooren thuis in Limburg. Op vochtige plekken achter de duinen komt deze boom meer in struikvorm voor, hoewel ook enkele oude reuzen daar hun plaatsen nog handhaven. Ook de ratelpopulier kan uitgroeien tot een grooten boom, maar hij is daar toch een zeldzame figuur. Zijn familie in het landschap is nederiger, want meestal vinden wij hem als een struik langs slootkant en boschrand. De ronde bladeren aan hun lange, platte stelen worden door den wind tegen elkaar bewogen en geven dan het bekende ratelende geluid. Aan de abeel noch aan de ratelpopulier wordt uit een economisch oogpunt veel aandacht besteedzij ver tegenwoordigen in ons land de natuur. De echte hout producenten vinden wij in de groep van de zwarte populieren en het zijn in deze groep de Canada's die beroemd zijn geworden. De zwarte populier brengt het het verste wat ouder dom betreft, hij wordt dan ook het meest met rust gelaten en valt niet onder zaag en bijl. Vooral in de duinen groeien soms reuzen met stammen van ander- halven meter middellijn. Zulk een oude boom heeft een wijduitgespreide onregelmatige kroon met zware tak ken en een diepgegroefde schors. Het elegante popu- lierenuiterlijk dat wij zoo goed in de verte herkennen, mist deze boom totaal. Ze zijn eerbiedwaardig, door kankergezwellen aan den stam soms knoestig als een eik. Vroeger kwam deze Populus nigra veel meer voor dan tegenwoordig. Nu is hij verdrongen door de Ca nada's, waaronder men een groep bastaarden verstaat, die in den loop der jaren zijn ontstaan tusschen zwarte populier en de uit Amerika ingevoerde Populus monili- fera. Deze bastaarden dan hebben hun ouders bijna volledig verdrongen. De kinderen groeien sneller en 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 28