dan vordert komen lichtgroene teergele blaadjes uit de knoppen voor den dag, die glimmen en glanzen in het felle licht en als het Mei wordt, staan de hoornen volop in blad en ritselt de wind door hun hooge kruinen. Vooral in Brabant, in het land tusschen Best en Boxtel, kunnen wij genieten van de ranke, rechte populieren en wat landschapsschoonheid betreft, kunnen deze boomen dan ook wedijveren met vele andere. Maar niet slechts in Brabant en Limburg treft men peppels aan, ook in den Gelderschen Achterhoek, langs de IJseloevers, in Drente en Twente maakt, of liever, heeft het stoere hout de laatste tientallen jaren plaats gemaakt voor de luchtige populier. Want de peppel is een bijzonder snelgroeiende hoorn en al vele jaren ge leden wist men, dat een aanplanting van populieren voordeel brengt. Het was een algemeen volksgeloof, dat een populier een gulden per jaar verdient. Op 25 a 30-jarigen leeftijd kan hij al bruikbaar klompenhout leveren en ook de lucifersfabrieken kunnen het peppel hout goed gebruiken. Het is natuurlijk jammer, dat deze voordeelige boom het oude hout verdringt, maar gelukkig zijn de peppels ook mooi, hoewel zij door hun snellen groei vrij spoedig weer worden gehakt om plaats te maken voor jonge stekken. Gelukkig groeien deze stekken weer snel op tot hooge boomen. Hun wor tels ankeren echter niet diep in den grond en popu lieren hebben daarom nogal eens van stormen te lijden. Peppels groeien het best op een leemhoudenden, hu- musrijken, vochtigen grond. Tegen een zuren bodem of stagneerend bodemwater zijn ze echter niet be stand, daarentegen groeien ze uitstekend op de beek- bezinking, langs onze kleine rivieren en in de uiter waarden. De loop van de Geul in het Limburgsche heuvelland is te volgen aan het peppelhout. In Nederland groeit een groot aantal populieren en het is alweer niet gemakkelijk al die peppels te leeren kennen. Men kan ze in drie groepen verdeelen, n.1. in 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 27