loopen, maar dan een kouden noordenwind aan te kondigen, dan ziet het er voor de hommels treurig uit. Want een in bloei gekomen wilg wacht niet op haar bezoeksters, die op de vlucht gingen voor het gure weer. Zij bloeit en bloeit uit terwijl onder de dorre bladeren en onder den grond de hommelkoninginnen en de zorg zame wijfjes der wilde bijen zitten te wachten tot de zon wat meer warmte brengt. Vliegen zij tenslotte opnieuw naar buiten, dan vinden zij den wilg uitgebloeid, terwijl nog niet veel planten haar plaats in de natuur als stuif meel- en honingbron in kunnen nemen. Misschien maakt de hondsdraf aanstalten, de ribes in den tuin of de sleedoorn in de heg, maar gemakkelijk hebben de insecten het dan niet en een mislukte wilgenbloei is vaak later in den zomer aan den stand van de hommels te merken, hoewel deze natuurlijk ook door andere oor zaken verslechterd kan worden. Maar als alles meeloopt is het een genot langs de slooten met wilgen te dwalen de insecten zijn zoo verdiept in hun arbeid, dat we hen met een loupe zouden kunnen bekijken. Daar is de hommelkoningin met haar prachtig fluweelen jasje, die log en zwaar beladen met honing en stuifmeel, rond vliegt. Daar zijn de andere wilde bijen, de Andrena's vooralzij alle brengen het stuifmeel naar hun nesten, maken er een brei van en op dit eiwitrijke voedsel wordt dan het ei gelegd waaruit de volgende generatie te voorschijn komt. Zoo nemen dus de bloeiende wilgen in het voorjaar een heel belangrijke plaats in de levende natuur in. Er zijn zelfs bijen, die het uitsluitend van de wilgen moeten hebben en uitsluitend te vinden zijn op de bloeiende katjes. Het is dan ook een geluk, dat wilgen niet slechts langs de sloot maar ook op de hei en in de duinen voorkomen, want wilgen groeien in ons land op bijna alle grondsoorten. Ze staan als dikke knot wilgen langs wegen en om weilanden, als smalbladige struiken in de grienden en bedekt met kleine harde blaadjes op de hei en in de duinen. Alle hebben ze 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 26