afstand al kenbaar aan de roodbruine kleur van de snijvlakte. Versch gehakt elzenhout is geel, maar als het even heeft gelegen wordt het oranjerood, later maho- niebruin. Het is onder water bijna even duurzaam als eikenhout en daarom zeer geschikt voor gebruik onder den grond als palen, vloeren e. d. Ook kleine voorwer pen, b.v. sigarenkistjes en ook wel klompen worden van elzen gemaakt. Eenmaal in het jaar trekt ook de els een feeste lijker gewaad aan en tegen het einde van Februari, het begin van Maart, staat hij met stuivende katjes te pron ken dat het een lust is. De bijen laten hem dan ook niet met rust, want vaak gebeurt het, dat zij in grooten getale door de kroon zoemen, of zij het op den over vloed van stuifmeel gemunt hebben, of dat het hen om de hars te doen is, in elk geval maakt het de lente in Maart nog zomerscher en zonniger als de bijen in de elzen rondvliegen. De gewone els, Alnus glutinosa, heeft nog een familie lid, de grijze els, Alnus incana, die waarschijnlijk in Nederland niet inheemsch is. Hij kan meer koude en meer droogte verdragen en komt tot aan den poolcirkel voor. Deze goede eigenschappen hebben hem in den boschbouw ingang doen vinden, vooral daar hij op de droge gronden in ons land dezelfde goede eigenschap pen bezit als de andere els in de meer moerassige streken. Deze laatste is een dorstige boom, die op lage, losse, humushoudende gronden het beste groeit, maar ook wel op gewonen zandgrond, als deze vochtig genoeg is, kan leven. De els is een uitstekende humusvormer en wordt dan ook in beplantingen op lagere gronden als vul- en drijfhout gebruikt. De beide soorten kan men aan de bladeren van elkaar onderscheiden. Het blad van den zwarten els is n.1. donkergroen, kleverig, bijna ronddat van den grijzen els vooral in de jeugd dicht behaard, blauwgroen, met spitsen top. De stam van Alnus glutinosa is donker, die 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 24