duidelijk tegen de grijze of blauwe lucht afsteekt. Op het eerste gezicht lijkt het alsof uit het gewirwar van takken en twijgen niet is wijs te worden, maar wie goed waarneemt zal al gauw den wezenlijken van den toevalligen vorm leeren onderscheiden. Karakteristiek voor den iep is b.v. de splitsing der uiterste takken tot een fijn kantwerk van twijgjes waarin de oorspronke lijke hoofdtakken bijna niet zijn te volgen. Opgelost schijnen deze in een wirwar van kleine takjes en vooral bij ongesnoeide, vrij uitgegroeide boomen is dit prachtig te zien. Bij een beuk daarentegen is iedere tak meestal tot het uiterste puntje te volgen, de hoofdtakken vor men als het ware een onderdeel van den boom en ook de oudere twijgen maken met de forschere maar een heel kleinen hoek, zoodat zij dus in dezelfde richting met den hoofdtak meeloopen. Het kantachtige vlecht werk van de iepen ontbreekt hier dus totaal. Typisch voor den vrijstaanden iep zijn ook de horizontale, soms overbuigende takken, die vooral langs onze stadsgrach ten zoo mooi zijn te zien. Als de takken nog jong zijn, wijzen ze op vrij groote hoogte eerst schuin omhoog, pas later buigen ze om, maar worden dan vooral aan den straatkant dikwijls gesnoeid omdat zij het verkeer belemmeren. De eik is misschien wel de boom, die het meest van alle de aandacht trekt. Zoowel in de historie, de folklore als in de schilderkunst speelt hij een rol, zelfs nu nog wordt hij gespaard en maken wij in onze vacantie tochten naar de Wodanseiken waarvan de ouderdom dikwijls erg wordt overdrevenhet is misschien wel het grillige en knoestige in stam en takken dat hem in de romantiek zoo geliefd maakte. Alleenstaande eiken hebben ook vaak iets, dat op onze verbeelding werkt. Het knoes tige hout, de kroon, die zich zoowel in de hoogte als in de breedte ontwikkelt, de zijtak, die op geringe hoogte ontspringt en vaak even dik en knoestig wordt als de stam zelf, het zijn vaak alle oorzaken, die den eik ook 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 17