aan. Een financieele crisis in de na-oorlogsche jaren 19181919 bracht het 'bestaan van den Treeker eik misschien nog meer aan het wankelen, toen duizenden guldens voor hem werden geboden, maar ook deze crisis doorstond hij, dank zij zijn trouwe eigenaar. En ook een felle droogteperiode kostte hem weinig groei kracht. Zoo is dus bij uitzondering de geschiedenis van dezen reus bekend. Van vele andere boomen is dit niet het geval, of zouden we bij het snuffelen in oude archieven misschien nog allerlei vinden over de oude boomen in ons landschap? Tenslotte knaagt de tijd aan alles wat leeft en zullen eens al deze reuzen en dikke boomen uit het landschap verdwijnen, op natuurlijke wijze, door storm of door ziekte. Zoo is in 1941 de Burmannialinde te Boven- knijpe te Heerenveen, waarvan men den leeftijd op 400 jaar schatte, gesneuveld. In een storm is hij met veel gekraak en ontzagwekkend vertoon naar beneden gekomen. It Fryske Gea zorgde voor dezen reus met haar stamomvang van 10 m, maar tegen de tand des tijds kon ook deze natuurbeschermende vereeniging niet op. Ook de bezienswaardige „kroeseboom", een oude eik te Tubbergen, nadert zijn einde; ook deze boom heeft misschien eens gediend om de grens van een bepaald gebied af te bakenen. En zoo 'heeft iedere omgeving zijn eigen merkwaardige boomen. De Haar lemmers hadden hun „Dikke Buurman", een Cana- deesche reus, alsook de stokoude „Vader Jacob" in den Keukenhof bij Lisse en hebben nog den merk- waardigen hollen boom bij Kraantje Lek. Aan den Spaarndammerdijk onder Halfweg staat een esch die daar 150 a 200 jaar geleden is geplant ter herinnering aan een wapenfeit der Watergeuzen tijdens het beleg van Haarlem. En zoo zouden we door kunnen gaan. Laten we niet alleen deze merkwaardige reuzen in eere houden, maar ook bij heugelijke gebeurtenissen gaan planten, eiken, linden en beuken, zoodat ook ons 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 129