"3 had van buren. Met liet hem groeien zooals hij wilde, waardoor de lage stam en de breede ongesnoeide kruin ontstonden. Ook meidoorns werden voor dit doel wel aangebracht. Gelukkig heeft men hen laten staan en genieten we nu van deze prachtige boomen in het bouwland. Ook in het Gooi heeft men vroeger zulke grensboomen gekend, maar het gebeurde natuurlijk wel dat zulk een boom in hoogen ouderdom bezweek of werd gekapt. Zeer oude lieden, uit de streek af komstig waar de boom had gestaan, moesten dan de plek aanwijzen waar hij groeide om de grens aan te kunnen wijzen. Zoo gaat het verhaal dat Fran<jois de Lautere, schout van „de Vuursche", 80 jaren oud op „verbeuren van zijn hals" verklaren moest, dat hij wist waar de „beukeboom op de Vuursche" had gestaan. Inderdaad verklaarde hij dat hij de plek wist en het hout in 8 wagens had zien wegrijden. Maar niet alle eenzame oude boomen zijn natuurlijk zulke grensboomen. Er zijn er onder die uit een rij op natuurlijke wijze gespaard bleven of die door de menschen werden beschermd. In roomsche landen zal men meer van deze boomen vinden dan in protestante, omdat vaak aan den boom een kapelletje was verbon den en hij daardoor meerdere bescherming genoot. In de jaargangen 1934, '35 en '36 van het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij zijn een aantal foto's met nauwkeurige beschrijvingen van eiken en beuken opgenomen. Van een der eiken, de nu 190- jarige Treeker eik, op het landgoed de Treek in Leus den, bezit men een 120-jarige meetband, omdat in 1813 de toenmalige eigenaar van het landgoed er toe kwam aandacht aan dezen boom te schenken. In 1856 door stond de reus de zwaarste storm die ooit rondom zijn takken woedde. De bodem was reeds hier en daar los gescheurd en met man en macht, paard en kar bracht men op den bewegenden bodem zakken zand en puin 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 128