Noordhollandsche boer zou dat ooit dulden. Het zijn wel geen imposante reuzen die we hier aantreffen, maar wilgen en populieren, hoewel langs de dijken der groote rivieren vooral nog de prachtige zware note- boomen met hun ruwe en diepgegroefde schors worden aangetroffen. Het is eigenlijk een Zuiderling deze note- boom, Juglans regia, die bij ons slechts gedijt op zeer vruchtbaren kalk- en leemhoudenden bodem, 't Meest ziet men hem in Zeeuwsch-Vlaanderen en langs onze groote rivieren. Helaas is er onder hen gedurende den oorlog van 1914 nogal opruiming gehouden want het harde hout is zeer geschikt voor het maken van ge weerkolven. Maar in de buurt van Gouda staan toch langs den IJseldijk nog prachtige exemplaren in hun volle glorie. Er zijn wel eens stemmen opgegaan, dezen fraaien boom ook al om zijn opbrengst aan noten hier meer ingang te doen vindeneen aanwinst in het land schap zou hij zeker zijn. Verder bezit Zuidholland met zijn vele waterloopjes, slooten en vaarten een prachti- gen boomgroei, lieflijk en vriendelijk, 't Is alsof de menschen wel een stukje grond in het weiland voor die paar boomen missen konden. Noordholland maakt daarentegen een veel strakkeren, soberen en daardoor ook nuchterder indruk. Hier is ieder korreltje grond benut voor weiland en bouwland, 't Is alsof de boer er zuiniger is op zijn grond en alles weert wat de op brengst in gevaar brengt. Natuurlijk zijn ook hier de peppel en wilgenlaantjes wel te vinden, maar zullen een vriendelijken boomgroei rondom de boerderijen en zelfs in het weiland als in Zuidholland vinden we hier nergens. 'Het land in Zuidholland lijkt ouder dan Noordholland maar het geheel zal wel de stempel van zijn bevolking dragen. Nu heeft Noordholland ook veel verloren door de noodlottige uitbarsting der iepen ziekte. Deze provincie die wel heel open lag voor de westenwind scheen aangewezen op de beplanting van de Hollandsche iep en inderdaad gingen gansche 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 122