iedere buurtschap een telgenkamp moet aanleggen. Het bosch werd dus in Drente in dezen tijd al be schermd en het aanleggen van geriefhout bevorderd. Een jaar of tien geleden heeft de Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer in Drente aan de Gemeentebesturen een circulaire gericht waarin tot herstel van den aanplant van den inlandschen eik op de boerenerven wordt geadviseerd. Mooi zijn in dit gebied ook de oude eikenwallen die hier en daar boerenerven en kampen omgeven. Trouwens wij vin den deze wallen in het geheele verspreidingsgebied van de Saksische boerderij, in de Geldersche Vallei, in Twente, den Gelderschen Achterhoek en in de Friesche Woudstreken, in de omgeving van Drachten en Heerenveen. Vaak ook vinden we op het Drentsche erf een patriarchale linde die daar waarschijnlijk niet alleen tot verfraaiing is aangeplant. Want meestal is op dit erf ook nog aanwezig, beschut achter wallen tegen den Noordenwind, de bijenstal. Deze heeft er, evenals de put, een vaste plaats. En een rijk bloeiende linde zal den boer met het oog op zijn honingvoorraad zeer welkom zijn geweest. In Twente is de Saksische boerderij het best bewaard gebleven en er wordt dan ook terecht op aangedrongen om al het schoone in deze landstreek te behouden. Zoo richtten de directie van het Rijksmuseum Twente, het bestuur der oudheidskamer Twente, van Natura Docet en het bestuur van het „Oversticht" een mani fest aan de bewoners in deze streek, waarin o.a. voor komt; „Spaart de oude houtopstanden op uw erf, zij vormen de schoonheid daarvan en van het landschap. Spaart de wallen rondom uw weiden en bouwt andere enz." Het was dus blijkbaar ook hier noodig dat de nadruk werd gelegd op de schoonheid van den boom in het Twentsche landschap. In Overijsel wisselt natuurlijk de boombeplanting van 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 120