keken, geprezen, aanbevolen en gekeurd, de een zweert bij dennenhout, de ander bij het blok, dat uit den dikken beuk werd gezaagd en de natuurliefhebber vraagt zich bij het knetteren van het vuur met angst in het hart af wat er van de boomen en het bosch in ons land zal worden en begroet met vreugde de dunne elzenstammen, die bij duizenden langs de slooten heb ben gestaan en wel tegen wat opruiming kunnen. En ook den stadsbewoner, den leek op natuurhistorisch ge bied gaat al dat hout uit eigen land bekoren. Het is immers zooveel romantischer dan de kit-met-kolen, die andere jaren iederen morgen zonder bezwaar kon wor den geschept. Ieder stuk hout wordt aandachtig be keken en met behulp van tijdschrift en boek tracht men de blokken te determineeren. En dan ontdekt men, al kijkende en vergelijkende, tevens iets omtrent de struc tuur van een doodgewonen boomstam. Want eens waren de taaie elzen en de wilg langs den slootrand, de statige beuk en de knoestige eik teere kiemplanten. Zij groeiden op tot piepjonge struikjes en eerst na jaren vormde zich de zware stam, het hout. De groei van het hout zetelt in het z.g. cambium, het teeltweefsel, dat gelegen is op de grens van hout en schors. Het cambium ontstaat als een secundair weefsel in de nog jeugdige primaire weefsels en veroorzaakt den geheelen diktegroei der stammen. In jonge stammetjes is van de primaire weefsels, b.v. van het merg, nog wel iets te zien, in oude stammen is het geheel verdwenen. En op de doorsnede der stammen en blokken hout bij de kachel zien wij dan ook hoofdzakelijk een kleiner of grooter aantal concentrische ringen, min of meer duide lijk gekleurd. Dit zijn de jaarringen. Het cambium vormt n.1. ieder seizoen naar binnen een laag hout cellen, naar buiten een laag cellen, die de schors vor men. Tegen het eind van den zomer, in Augustus, wordt de groei gestaakt en treedt de winterrust in. Het vol gend voorjaar, in Mei, begint dan de nieuwe jaarring 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 11