krijgt iedere boerderij iets eigens. Ook het geriefhout en de vlier-voor-de-huisapotheek al zal deze struik in den tegenwoordigen tijd hiervoor niet zoo heel veel meer worden gebruikt vulden het erf en maakten het tot iets moois. Waar in de nieuwere polders als bij voorbeeld de Wieringermeer geen geriefhout meer noodig is door de nuchtere smidse's en garages op de boerderij, mist men toch wel de wat rommelige ge zelligheid, die het oude erf zulk een cachet gaven. Ook de heggen en singels om erven en bouwland werkten zeer tot de schilderachtigheid van het landschap mede en hoewel besnoeid en geschoren, behooren zij toch ook tot den boom in het landschap. In Groningen en Friesland zijn het de iepen, die be schutting aan de boerderij geven en die hier en daar tot prachtige boomen zijn opgegroeid. Jammer is het echter dat de iepenziekte hier evenals in Noord-Hol land veel dreigt te vernietigen wat niet zoo spoedig hersteld kan worden. De totaal verschillende bodemgesteldheid geeft aan Drente een geheel ander landschapsbeeld. We zijn hier in het Saksische land en het typische diluviale terrein geeft een eigen karakter aan de boerderij en zijn be woners. Hier domineert de eik op het erf, maar dat wil niet zeggen dat we deze boom nu ook rondom iedere boerderij zullen aantreffen. Op de hoogere gronden vinden we naast den eik ook den berk en den beukop den lageren grond en in de stroomdalen zal men ook den populier en den esch aantreffen. Dat het hout in deze streken reeds eeuwen geleden werd be schermd, vinden we in allerlei oude Drentsche stukken waaruit wel blijkt dat de houtvoorraad in het geheel niet zoo onuitputtelijk was als men wel eens meent. In het Drentsche landrecht van 1712 komen bepalingen voor, die het houwen van eiken en andere boomen ver bieden. Ook is er een verbod tot het gebruiken van eikenhout voor dissels, beugels en zweepstokken, terwijl 104

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 119