gegaan, en Abel Mathysen Burgh, die op „Schaep en Burgh" woonde en als de stichter van 's Graveland wordt beschouwd, ging met enkele andere heeren hier de lakens uitdeelen. Wie kent ze niet de mooie buitens, Spanderswoud, Trompenburgh, Gooilust, Sperwershof en andere. Hilverbeek, Spieghelrust, Gooilust en Cor- versbosch zijn eigendom van Natuurmonumenten, ter wijl ook Trompenburg, Bantam en Spanderswoud als staats- en gemeente-eigendom een verzekerde toekomst hebben. Iedere plaats wordt begrensd door de eertijds ge graven slooten en prachtige weilanden liggen daar achter omzoomd door boschpartijen, terwijl hoog ge boomte een geheimzinnige bekoring geeft aan het groen van de weilanden. Prachtig zijn bijvoorbeeld de eiken- en beukenlanen op Gooilust die de weilanden en het lage boschgedeelte omgrenzen en ook Hilverbeek met zijn meer dan 30 m hooge beukengroepen en heel oude tulpenboom (al is deze dan niet inheemsch) is beroemd. Niet alleen de aanleg van al deze buitens is belangrijk, maar ook het feit dat dit gedeelte van het Gooi gedurende eeuwen vrijwel intact bleef. Natuur lijk zijn ook hier buitenplaatsen verdwenen maar door hun gunstige ligging bij het forenzengebied van Am sterdam hebben ze toch nooit een periode van verwaar- loozing doorgemaakt. Eigenlijk bedenkt men nooit goed, dat die vroegere eigenaars bij lange na niet het aesthetisch genot heb ben gekend van te wandelen onder reusachtige en eer biedwaardige oude boomen. En waarschijnlijk wilden ze dit ook niet, want zij vonden immers hun grootste genoegen in den tuin-bij-het-huis met zijn heggen en hagen, prieelen en doolhof. Het bosch verderop diende hen voor de jacht en de boomen in het weiland zullen daar waarschijnlijk zijn geplant als schaduw voor het vee. De eiken en beuken die het bosch vormden waren in dien tijd nog maar eikjes, beukjes, en vormden 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 115