vrijwel geheel in middeleeuwsche omgeving, ook al was, door vijftiende- en zestiende-eeuwsche aan- en voorbouwen, de statige Hooge Zaal van Floris den Vijfden voor een groot deel aan het oog onttrokken of mismaakt. Te weerszijden van het oude grafelijk slot, naar den Vijver en naar de Spui-zijde vond men aaneen- gerijde huizen al naar de behoefte van de zich uitbreidende en ook meer comfort vragende gra felijke huishouding gebouwd. Rechts, waar eer tijds bijvoorbeeld voor Willem van Oostervant een kwartier was gebouwd, aansluitend aan den ach tersten trap toren, was het keukenplein. Vandaar wandelde men door een poort naar den Hofcingel en had door de Spuipoort toegang tot het dorp. Al was daar de op de „Kapelsbrug" staande kleine kapel reeds in het midden der 16de eeuw gesloopt en vervangen dooreen drietal woonhuizen, ook Spui en Spuistraat en de Potenweg met in de buurt het Bagijnenklooster zagen er nog middeleeuwsch uit. Eerst voorbij de kraan bij de Brouwerstraat,—waar voor kort een brouwerij verrezen was, was men met een nieuwen uitleg der bebouwing begonnen, waarvoor aan de Oostzijde van het Spui een stel van grachten gegraven werd; de Hout- en Turfmarkt, de Scheteldoekshaven, de Ammunitiehaven, alle het Spui verbindende met de Nieuwe Haven en van daar met den Fluweelen Burgwal en Heerengracht. Kwam men, door Spuistraat en Veenestraat op de Groenmarkt, het oude middelpunt van het dorp, dan lag daar de middeleeuwsche herberg „Het gouden Hoofd" en daarachter het Sint Nicolaas- 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 9