Portugeesche Synagoge, Princessegracht, is even eens Lodewijk XIV maar veel eenvoudiger. Het is niet mogelijk, trouwens ook niet noodig, om hier een opnoeming te geven van alle huizen, welke blijkens hun geheele gevel-indeeling of waarde volle onderdeelen, als kroonlijsten of deur- en vensterbekroningen, de achttiende eeuw in her innering brengen (Afb. 22, 23 en 16). Uit het tijdperk Lodewijk XIV hebben wij reeds enkele zeer belangrijke genoemd; hun stijl heeft zich be trekkelijk lang hier gehandhaafd; omdat het begin zich zoo rijk en krachtig ontwikkeld had, is de in Frankrijk onder den Regent en Lodewijk XV opgetreden reactie, welke de eleganter, luchtiger, smijdiger decoratie, die als het Rococo wordt aangeduid, boven het zware ornament van Lodewijk XIV verkoos, niet dan aarzelend hier aanvaard. Het „zware" lag nu eenmaal den Hollander eer dan het luchtige. Mis schien heeft Marots langdurige werkzaamheid daarin ook nog medegesproken. Nog in de jaren 1733 tot '39 voerde hij voor de Haagsche Ma gistraat de groote uitbreiding uit van het Raad huis, die met een eenvoudigen, sierlijken gevel, bekroond met een gebeeldhouwde groep van Xavery, zeer gelukkig aansluit bij het elegante Renaissance-gebouw, dat te klein was geworden voor de groeiende stad; de successievelijk voor uitbreiding aangekochte belendende perceelen werden grootendeels ervoor afgebroken. De bin- nenbetimmering, het eenvoudige beeldhouwwerk en de stucdecoratie van gang en lichtkoepel maken 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 97