als het ware begon uit te stralen. Ik herinner er aan hoe de Oranje's in Rijswijk en Hon- selersdijk en tenslotte in het naastliggende Bosch door de nieuwe bouwmeesters lusthuizen van grootsche allure zetten deden. Men mag daarbij niet vergeten, dat velen op bescheiden voet dit voorbeeld volgden. Soms werden oude kasteelen nieuw opgetrokken en uitgebreid, zooals Duiven voorde onder Voorschoten, Zuidwijk onder Was senaar, onder Rijswijk ontstond als eerste der Voorde's Overvoorde, onder Voorburg bouwde Post voor Huygens een klein buitenhuis, Huygens' zwager Doublet bouwde Clingendaal aan den Wassenaarschen kant, op den weg naar Loosdui nen ontwierp de dichter Westerbaen zijn buiten huis Ockenburg en de grijze Jacob Cats besloot zijn laatste dagen te slijten in een buitenhuis, dat hij Zorgvliet noemde, aan den zandweg naar- Sche- veningen. Die zandweg-zelf onderging een radicale veran dering, toen op aandrang van Huygens en naar plannen van Cornelis Soetens besloten werd tot een geplaveiden verbindingsweg met het zeedorp, welke in 1663 gereedkwam door samenwerking van de Magistraat van den Haag en de Reken kamer als beheerder der Domeinen. Van dat oogenblik af, kan men zeggen, begon een nauwer samenleven tusschen de beide deelen, die later volkomen zouden samengroeien, en waarbij dan zoowel de begroeide omgeving van de „Zee- straet" als de aantrekkelijkheid van het strand, en als, later, het badleven, het karakter van den Haag 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 89