mering aanwezig is werd in de 19de eeuw van een anderen gevel voorzien. Deze uitleg was door het Domeinbeheer speciaal ten behoeve van aan zienlijke ambtenaren ontworpen. De Haagsche Magistraat van zijn kant schiep nieuw bouwterrein in aansluiting aan de Groote Markt, voor een een voudige buurt, de Boekhorststraat en voor een def tiger, die de Princegracht genoemd werd. Op den hoek bouwde de stad zelf in 1650 de Boterwaag door den stadsbouwmeester Barth. van Bassen, een eenvoudig maar stijlvol bouwwerk, dat in 1681 reeds in denzelfden trant werd uitgebreid. De uit gifte van gronden gelukte slechts voor een gedeel te, en enkele huizen uit die periode staan er nog. Zoo nr. 4 met een hardsteenen plint, en een pilasterarchitectuur met een middentravee gedekt met een fronton met wapenschilden; er tegenover ligt een dergelijk huis op no. 15, dat ondanks de pleisterlaag zijn karakter nog goed heeft bewaard. Uit een en ander kan wel blijken, dat er in deze periode op groote schaal werd gebouwd. Naar alle zijden zette de bebouwde kom zich uit. Het bleek goed gezien dat men in de eerste jaren van de eeuw, toen de plannen gemaakt werden om den Haag met cingels te omgeven, deze zeer ruim had gelegd. Zoo was het mogelijk om de groeiende behoefte aan woningen te bevredigen ook binnen de Cingels. Tusschen Spui en Wagenstraat lagen enkele oude verbindingswegen. Daar werd nu al les volgebouwd tot aan de cingels toe. Ook aan de andere zijde van het Spui ontstond een dicht 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 76