Kloosterkerk als geschutgieterij gebruikt. In 1665 echter voltooide men een voor het doel ingericht gebouw op een terrein, dat toen aan de bebouw de kom werd toegevoegd. Aan den Nieuwen Uit leg is de hoofdgevel, waarvan de met een fronton gedekte middentravee met een cartouche met op schrift en zwaar beeldhouwwerk is versierd. Op het dak staat een open torentje. Het gebouw diende laatstelijk als Hoogere Krijgsschool; het fabrieks- gedeelte is grootendeels verbouwd en opgetrokken tot huisvesting van den Topografischen Dienst (Afb. 14). Ook al zijn zij dan niet van Post zelf, nog op tal van plaatsen vinden wij gevels, die den invloed van zijn en Van Campens voorbeeld duidelijk ver raden. Een der mooiste is wel het huis op den hoek van den Kneuterdijk en het Hartogstraatje, in 1653 gebouwd en van 1669—1672 waarschijnlijk bewoond door Jan de Witt (Afb. 13). Op den L. Vijverberg, nr. 9, vindt men nog een baksteengevel met pilasters en een gebeeldhouwd fronton, terwijl op het Korte Voorhout, hoek Smidsplein, de Fransche legatie een huis met een gebeeldhouwd fronton bewoont, dat in 1665 gebouwd werd voor de Delftsche gobelinwerkers Maximiliaan en Bar- tholomeus van der Gucht en dat lang als het Haag- sche Tapijthuis heeft bekend gestaan (Afb. 15). Dat Korte Voorhout was een stadsuitbreiding, - welke aanvankelijk bij het Bosch aansloot met twee hoekhuizen van Post. Het linksche is gevallen voor den Princesseschouwburg, het rechtsche waarin nog een gedeelte van de oorspronkelijke betim- 65 s-Gravenhage 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 75