eere van den Stadhouder. Het middenstuk, de triomftocht van den Stedendwinger, is van de hand van Jacob Jordaens, de andere vakken zijn van Noord-Nederlanders, die in den geest van den groo- ten Vlaming arbeidden: Salomon de Bray, Cesar van Everdingen, de de Grebbers, Lievens, Hont- horst (afb. 11), Soutman en Van Thulden. De „Oranjezaal" is inderdaad midden- en hoogtepunt van het bouwwerk en het is niet vreemd, dat men dit laatste er vaak naar genoemd heeft. Het was later een geliefde verblijfplaats van Willem III en Mary Stuart; ook Willem IV stelde er belang in, en om het voor hem en zijn gezin bewoonbaarder te maken vergrootte hij het huis met twee vleugels en deed aan de voorzijde de middenpartij hooger optrekken (reeds Willem III had wijzigingen laten aanbrengen volgens plannen van Marot, die ook den tuin anders inrichtte)de bouwmeester Cou- lon heeft helaas het werk van Post niet veel goed gedaan. Onder Willem V is er, vooral om twee kamerbetimmeringen hem respective door den keizer van China en dien van Japan geschonken, een goede bestemming te geven, in de binnen inrichting veel gewijzigd. In den Franschen tijd is het Huis ten Bosch eenige jaren Nationaal Museum geweest; daarna was het residentie van Napoleons stadhouder Lebrun, den Hertog van Plaisance. Na de Restauratie was het weder als buitenpaleis in gebruik, Koningin Sophie vertoefde er gaarne, eveneens Koningin Wilhelmina. Wanneer het niet bewoond is, zijn de bovengenoemde vertrekken te bezichtigen; naast 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 71