brachte middenrisalieten aan voor- en achterzijde door frontons bekroond, de mooie ligging aan den Vijver bij welks grootte het lijkt aangepast, dat alles geeft het eene bekoring waaraan geen be zoeker van den Haag zich kan onttrekken. Zooals het eeuwenlang een der meest bewonderde, en meest afgebeelde hoekjes van oud den Haag geweest is, zoo zal het dat wel steeds blijven. Het gelijktijdig aan het Plein gebouwde groote huis van Constantijn Huygens is onder sloopershanden gevallen, het zou de trits aan den K. Vijverberg waardig hebben vervolgd. Gelukkig is er een an der monument, waaraan de namen van Huygens en Post tezamen verbonden zijn: de kleine, be scheiden „villa" die de dichter zich te Voorburg heeft laten bouwen, en waar hij zijn Hof-wyck ge vonden heeft. Het is heel wat bescheidener, maar niettemin typisch voor zijn bouwmeester en zijn bouwheer beidenMaar er lang bij stil te staan al zou men het aardige en interessante Voorburg- sche Huygensmuseum om al zijn Haagsche relaties wel tot de bijzonderheden van het Haagsche monu- mentenbezit mogen rekenen, zou ons toch te ver van ons doel voeren. En wij kunnen in den Haag onze bewondering voor het bouwmeesterschap van Post nog op eenige andere plaatsen bevredigen. Doen wij dat in chronologische volgorde dan moe ten wij even terugtreden en aan een minder het aspect van den Haag beïnvloedend bouwwerk'aan dacht geven, namelijk aan het vóórgedeelte van het Paleis in het Noordeinde. Hiermede begon inderdaad de arbeid van Post, 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 69