met een verdieping verhoogd (Afb. 9) ..Bezien wij het laatste dan vinden wij in den baksteenen gevel als kenmerkend de op den onderbouw rustende pilasters en dat maakt ons duidelijk hoezeer zijn architectuur met die van de beide andere huizen samenhangt. Maar daar spreekt het karakter van het tijdperk veel sterker. Zij werden vrijwel gelijk tijdig gebouwd, het Mauritshuis in 1633—1644 door Pieter Post naar een ontwerp van zijn leer meester Jacob van Campen, de Schuttersdoelen (tot voor kort Gemeentemuseum en thans Rijks bureau voor kunsthistorische, iconografische en topografische Documentatie) van 1634—1636 door een ander leerling van Van Campen, Arent Arentsz. Gravesande. Het Doelengebouw met zijn forsch fronton, waarin het wapen van Oranje Nas sau en daaronder de latijnsche vermelding, dat de eerste steen gelegd is door den jongen prins Wil lem, is het eenvoudigst. Jammer, dat de vensters der benedenverdieping in den loop der tijden ver groot zijn en hun kruiskozijnen en luiken verloren hebben; maar ook zonder dat is het een prachtige afsluiting van dien Vijverberghoek. Ook het Mau ritshuis heeft geleden. Uit den rijkdom van „den Braziliaan" gebouwd, (spottend in zijn tijd het Suikerpaleis genoemdgetuigde het oorspronke lijk van het strenge maatgevoel van Van Campen en den bekwamen kunstzin van Post. Maar in 1714 brandde het uit: de kap en een groot deel van de binneninrichting moest worden vernieuwd. Maar als geheel is het nog ongerept; zijn fraaie pilas terarchitectuur, de smaakvol, evenwichtig aange- 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 66