tatie bezorgde. Gelukkig kan men tegenover haar eene andere vrouw noemen, Amalia von Schmet- tau, de vrouw van den Russischen gezant in de dagen van Willem V, prins Gallitzin. Weder was het de filosofie, die haar belangstelling had; zij speelde in het leven van Frangois Hemsterhuis een rol van vertrouwde en raadgeefster, zooals een maal de Boheemsche princes bij Descartes. Daar naast was zij een der toonaangevende figuren in het mondaine den Haag in de dagen van Willem V en princes Willemijntje. Nog ééne plaats in den Haag brengt de eerste decennia der 17de eeuw in herinnering; zij is heel iets anders dan de deftige woningen in het Voor hout, daar zij ons, eerder dan met de deftigste vrouwen van den Haag, in aanraking brengt met de armste. Het is het, in 1616 door de zoogenaam de Heilige Geestmeesters, dat zijn dus oorspron kelijk kerkelijke maar na de Hervorming wereld lijke armverzorgers, die de vroegere kerkelijke fondsen voor armenzorg bestemd beheeren, ge stichte Hofje van veertig kleine woningen, elk voor een vrouw bestemd. Aan de Pavilloensgracht ligt het Poortgebouw, waarboven in 1647 een re gentenkamer is opgetrokken. De huisjes, telkens twee onder één trapgevel, liggen rondom een groote vierkante binnenplaats. Een zeer ingrij pende restauratie der laatste jaren heeft het hofje van den ondergang gered. Het is nu weder een van de meest intieme en stemmingsvolle plekjes van oud den Haag. De rij der aardige trapgevels, den stemmigen tuin omsluitend, is allerbekoorlijkst 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 59