Rechtvaardigheid en de Voorzichtigheid voorstel lende. Zij werden in de achttiende eeuw verwij derd, een brand heeft het dak en de toppen ver nield en het huis ziet er nu onder zijn rechte goot- lijst echt afgesneden uit. Niettemin is het nog merkwaardig genoeg, zoowel als voorbeeld van een schoone bouwkunst als om de vele historische herinneringen, die het bergt. Als woning gebouwd door den grooten staatsman, die mede onze vrije Republiek grondvestte, heeft het na diens droevig einde meer dan eens een plaats ingenomen in het Haagsche leven. Zoo was het met het ter linkerzijde staand perceel, dat toen nog zijn middeleeuwsch uiterlijk had als hof der Was senaars, verblijfplaats van het Hof van Boheme en als zoodanig middelpunt van mondain den Haag, waar echter ook, dank aan de zeer bijzon dere qualiteiten van de Koningin van Boheme en van hare dochters een levendig verkeer was op het gebied van kunst en wetenschap; men denke slechts aan princes Elisabeth, vriendin van Des- cartes en in vele dingen zijn raadgeefster, een der merkwaardigste vrouwen der zeventiende eeuw. Nog tweemaal heeft sedert de woning vrouwen ge huisvest van Europeeschen naam. In ongunstigen zin onderscheidde zich de gravin Von Warten- burg, de van lage komaf door de gunsten van den eersten Pruisischen Koning omhoog gekomen Anna Rickers, later gravin Catharina, die als intrigante en niet bepaald deugdzame dame het huis aan den Kneuterdijk met haar feesten, waar grof gespeeld werd, jarenlang een slechte repu- 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 56