Kneuterdijk nog een zeer prettigen indruk maakt. Zijn kruiskozijnen en luiken en hoog dak met dakvensters en een fraaie schoorsteenbekro ning was het in de achttiende eeuw al kwijt. Het zou herstel verdienen en dan weer verschijnen als een der statigste patriciërswoningen uit het begin van de zeventiende eeuw (Afb. 6). Zoo men dien wensch slaakt, hoeveel te liever nog zoude men het doen voor een andere woning, vlak er tegenover, thans als onderdeel van het Ministerie van Financiën zich slechts voordoende als eenige reeksen vensters boven elkaar. Vielen ons de fraaie gebeeldhouwde mascarons niet op in de hardsteenen ontlastingsbogen boven de door dubbele pilasters gescheiden vensters, werd ook daardoor niet de aandacht getrokken naar het eigen rythme der vensterverdeeling, wij zouden ons niet kunnen voorstellen, dat daar eenmaal een der kostelijkste gevels stond, in den trant van Hendrik de Keyser ontworpen. Op het einde der middeleeuwen stond daar het huis van de Heeren van Naaldwijk; hun erfgenaam Aremberg, prins de Ligne koos de Spaansche zijde, wat ten gevol ge had, dat zijn goederen werden verbeurd ver klaard. Toen tijdens het Bestand zijn kleinzoon in het bezit werd hersteld, verkocht deze het pand aan Johan van Oldenbarneveldt, die alles liet af breken en daar omstreeks 1611 een groot huis naar den smaak van den tijd voor in de plaats stelde. Op oude afbeeldingen zien wij het in zijn glorie, vier verdiepingen hoog en met een dubbe len topgevel in welks nissen beelden stonden, de 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 55