het jaartal 1564 draagt, is geheel van baksteen met toepassing van bergsteen opgebouwd; een aardige achtkante toren, die in 1609 van een nieuwe en waarschijnlijk hoogere spits is voor zien1), sluit, iets vooruitspringend, den gevel af. Is de bekoorlijkheid van dezen gevel hoofdzake lijk te danken aan de afwisseling van kleur door de zandsteenen banden en wat rijker versiering aan en op den geveltop, aan den zuidelijken gevel heeft de bouwmeester, zonder in overlading te vervallen, gedaan wat hij kon. De onderpui is geheel met hardsteen bekleed en afgesloten door een cordonlijst waarop, .gesteund door fijn ge beeldhouwde kraagstukken, in baksteen opge trokken en gecanneleerde Dorische pilasters rus ten, die wederom groote kraagstukken dragen, waarop een niet minder dan 65 cM. voorsprin gende kroonlijst rust met een steenen balustrade en boven de beide middentravees een zandsteenen loggia, gedekt met een topgevel. Verschillende deelen van den gevel zijn zorgvuldig en elegant met beeldhouwwerk versierd, terwijl de beelden van Geloof, Hoop, Liefde, Kracht en Gerechtig heid de hoeken van gevel en geveltop bekronen. Behalve het jaartal 1565 en de woorden Vigilate Deo Confidentes, vertoont de gevel nog het wapen van Holland en de wijze spreuk: Ne Jupiter qui- dem omnibus „zelfs Jupiter kan het niet allen naar den zin maken"— (Afb. 4). De keuze van verschillenden steen, het afwisse- 1) Welke in 1647 weder moest worden vernieuwd. 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 43