houder het huis met de belendende tuinen en bouwde er een manege, die wij thans nog in een door de P.T.T. gebruikte opslagplaats kunnen terugvinden. Zoo houdt deze mooie schilderachtige hoek in het oude Voorhout met zijn statig oprijzende ramen een reeks van herinneringen in zich besloten: de vrome zin eener vorstin, de geleerdheid van een deftig klooster, de praal van menig adellijk ge slacht, tot vernielzucht opgezweepte godsijver, met politiek beladen rechtzinnigheid, en daarnaast on nadenkend utilitarisme, dat kanonnen giet in het gebouw des vredes. Wat ons van dat alles bleef, hoe fragmentarisch en niet onbedorven meer, is echter een brok edele baksteenarchitectuur, mooi van lijn en van kleur. Dankt de oude Parochiekerk van het dorp „die Haghe" haar grootschheid aan grafelijke gunst, en de Dominicaner Kloosterkerk haar ontstaan aan vorstelijke milddadigheid, in^het hart van het dorp bouwden de dorpelingen zelf hun Raadhuis nog juist op de grens van het tijdperk der mid deleeuwen, immers nog in 1564 en 1565, één jaar voor de beeldenstorm den burgerstrijd ontketen de, drie jaar vóór de eigenlijke worsteling der bevrijding uit het oude landsheerlijke gezag begon. Wij moeten het gebouw op den hoek van Groen markt en Kerkhofplein dan ook nog tot datgene rekenen wat ons uit de middeleeuwen bleef, zelfs al toont het in zijn uiterlijke vormen de teekenen van reeds geboren te zijn in een periode, die vroeg om vernieuwing. 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 40