samenkomst van de Ridders van het Gulden Vlies door Philips van Bourgondië in 1456 tot een alge meen kapittel in den Haag opgeroepen. Nu waren bij den brand in 1539 de oorspronke lijke borden verloren gegaan en daarom besloot het in 1546 te Utrecht gehouden kapittel op een verzoek der Haagsche kerkmeesters nieuwe bor den te doen vervaardigen. Dat bij deze vernieu wing vergissingen gemaakt zijn, spreekt vanzelf; zoo zijn er wapenborden van Vliesridders, die reeds vóór 1456 gestorven waren, zelfs een van een ridder, die wegens wangedrag uit de Orde was gezet, terwijl in tal van namen fouten zijn inge slopen. Dat neemt niet weg, dat deze rij van wa pens een decoratief zeer goeden indruk maken en ons in elk geval een denkbeeld geven van den eleganten wapenstijl van 1550. Maar er is meer; behalve de dertig Vliesridders is er het wapen van Philips van Bourgondië, den Grootmeester en daaraan heeft men bijzondere zorg besteed en het geeft in een fraai gesneden lijst een voortreffelijk staal van de fijne ornamentiek der vroege renais sance; het gesneden kopje, dat het snijwerk be kroont, is bijzonder mooi. Voor wij de kerk verlaten, dient nog even een bezoek te worden gebracht aan de consistorieka mer, welke in vroeger eeuwen de familiekapel was der Heeren van Assendelft, een aanzienlijk ge slacht, dat een groot huis bewoonde gelegen ter zijde van het Westeinde1). In deze kapel zijn de V 'De woning van den Engelschen gezant en de daar achter gelegen R.C. Kerk liggen op de plaats waar voor- 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 36