den scheepstrijd, welke terzijde van het monument zijn aangebracht. Zulk een druk bewogen en ten slotte schilderachtig geval lag den beeldhouwer méér dan de uitbeelding van grootschheid en waardigheid. Niet veel gelukkiger was de onbekende beeld houwer, die in 1721 het groote grafmonument moest maken ter gedachtenis van een veldoverste Philips van Hessen-Philipsthal1), dat wij, vrij gedrongen in een hoek van den zuid-oostelijken dwarsbeuk kunnen vinden. Gelukkig, dat wij ten minste ook nog één, zij het ook zeer bescheiden, maar juist in zijn bescheidenheid aantrekkelijk monument vinden van de hand van Verhulst, na melijk de tegen een der noordelijke koorkolommen aangebrachte gedenkplaat uit 1666 voor den ad vocaat Dirck Graswinckel, waarop wij in relief zijn beeltenis zien, omsloten door allegorische figuren. Het is jammer, dat de belichting niet zoo gunstig is als het gevoelig gemodelleerd relief ver dient. Wij mogen echter het koor niet verlaten voordat wij nog aan een merkwaardig monument aandacht geschonken hebben, namelijk aan de houten bor den, die de herinnering moeten bewaren aan de x) /Philips van Hessen-Philipsthal was verwant aan Johan Willem Friso. Hij had, kort voor zijn dood, een buitenverblijf - Buitenrust - bij het begin van dén Seheveningschen weg doen bouwen. Het huis had vele lotgevallen, was tenslotte paleis van Koningin-weduwe Anna Paulowna. Het werd in 1910 afgebroken voor het Vredespaleis. 33 's-Gravenhage 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 35