Dit zou men ook wel van het opzichtig praalgraf kunnen zeggen, dat een zoo opvallende plaats in het midden van het koor inneemt. Het werd in 1667 op kosten van de Staten van Holland opge richt ter eere van den 13 Juni 1665 in den onge- lukkigen slag bij Lowestoft gesneuvelden luite nant-admiraal der Hollandsche vloot Jacob van Wassenaar Obdam. De Staten hadden aan Rombout Verhulst gedacht voor de uitvoering van het geval, maar hadden ook aan Bartholomeus Eggers het maken van een model toegestaan en toen aan de erven van den gesneuvelde de keuze gelaten tus- schen beide ontwerpen. Ongelukkigerwijze hadden deze erven, boven het waarschijnlijk rustiger en voornamer werk van Verhulst, het pompeuze ont werp van Eggers verkozen, dat eigenlijk door den schilder Cornelis Monincx voor hem was getee- kend, waarbij deze het monument voor prins Wil lem in de Delftsche Kerk gevolgd heeft zonder het ook maar eenigszins te evenaren. Behalve het levensgroote standbeeld van den admiraal omge ven door de Faam en treurende engelfiguurtjes, zien wij terzijde van de vier hoeken van de tombe levensgroote vrouwen, welke Sterkte, Trouw, Waakzaamheid en Wijsheid moeten verbeelden, wier symbolen zij in de hand houden. Hoewel met name deze beelden niet onverdien stelijk zijn, lijdt toch het geheel te zeer onder over lading en opzichtigheid dan dat wij er met genot naar kunnen kijken. Toch is er nog wel iets aan te bewonderen, en daarop vestig ik graag de aan dacht; dat zijn de knap uitgevoerde reliefs van 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 32