vertoonende, is bij de restauratie toegevoegd, daar gegevens omtrent de oorspronkelijke vulling volkomen ontbreken. Geheel in den ouden vorm teruggebracht is een 'tweede raam, in 1541 geschonken door deken en kanunniken van de Hofkapel. Wel is hier heel wat bij de restauratie bijgewerkt1), maar er is geluk kig ook nog zeer veel oorspronkelijk en daarbij zeer belangrijke deelen van den Engel Gabriël en de Maagd Maria uit de voorstelling der Aankon diging, welke de bovenste velden vult, en wat het ondergedeelte de portretten van het schenkende college betreft zijn tien prachtige en uitdruk kingsvolle koppen bewaard van de veertien. Het is een zeer indrukwekkende reeks, welke ons temeer boeit nu wij weten, dat het een vroeg werk is van den Goudschen kunstenaar Dirk Crabethdit glas gaat dus vooraf aan zijn beroemde glazen in Gouda en de grooter rust en sterker beheersching, welke dit raam van gene onderscheiden, maken het jeugdwerk in mijne oogen nog aantrekkelij ker. Er zijn onder de ons gebleven zestiende-eeuw- sche glasschilderingen, die in Gouda medegere- kend geene welke in kracht van kleur en teeke- ning dit venster overtreffen. Het is jammer, dat de beide andere gebrande gla zen, welke in onzen tijd in het koor een plaats heb ben gekregen, als kunstwerken zoover bij de oude ramen achterstaan, dat wij ze met de „historische schoonheid" niet in één adem kunnen noemen. 1) Men zie de afbeeldingen in het hiervoorgenoemd op stel in Oud Holland. 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 31