smaak van het tijdvak. Jammer is, dat men in 1884 deze banken „in den stijl" heeft uitgebreid! De aandacht wordt verder vooral gevestigd op het koor, en daar vallen in de eerste plaats de geschil derde vensters op. Het is nog maar een klein over schot van de oude pracht! Immers in de jaren na den kerkbrand van 1539 zijn de kerkmeesters erin geslaagd om al de groote vensters, 24 in getal, van gebrande glazen te voorzien, welke door de hoog- sten in den lande aan de kerk werden geschonken, en waaraan de beste kunstenaars van den tijd hun krachten hebben besteed. De ongunst der tijden en niet minder schandelijke verwaarloozing hebben vrijwel de geheele reeks doen verloren gaan1). Toch zijn er nog twee der oude ramen, dank zij een kundige, ingrijpende restauratie, in hoofdzaak be waard gebleven. Zij kunnen ons nog een denkbeeld geven van het effect, dat de kerk in haar zestiende- eeuwschen staat moet hebben gemaakt2). In het middenvenster aan de Oostzijde is het bo venste gedeelte bewaard van het raam, dat Keizer Karei V in 1547 geschonken heeft. Men ziet den gekroonden Keizer gehuld in een met paarlen be stikten mantel van een prachtig goudgele kleur, geknield voor een bidbank waarachter de Maagd Maria met het Kind. Het benedengedeelte, de verschillende kwartieren van 's Keizers wapen Van verschillende ramen zijn nog kleine fragmenten bewaard, welke in het Gemeentemuseum worden ten toongesteld. 2) Schrijver dezes behandelde de ramen der St. Jacobs- kerk in Oud Holland, 1918. 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 30