gewonnen. Met bekwaamheid is sedert een wel overwogen restauratie ter hand genomen en vol tooid, waarvan het resultaat Peters' verwachtingen niet heeft geloochenstraft: zooals zij zich thans voordoet moet de Groote Kerk op wie er binnen treedt een blijvenden indruk maken door haar mooie verhoudingen en prachtige ruimte-ontWik- keling (Afb. 3). Bovendien is er nog veel te zien. Daar is de fraai gesneden 1550 gedateerde eikenhouten preek stoel x)waarbij men de later aangebrachte vlakke klankplaat moet wegdenken. De zeskante kuip heeft op de middelste harer vlakken den prediken den Johannes den Dooper, op de vakken links daarvan de evangelisten Marcus en Mattheus, rechts ervan Lucas en Johannes. Op de verbinding tusschen de kuip en den origineelen baldakijn, die als klankbord moest dienen, is de Mozesfiguur met de tafelen der wet, daarboven troont binnen den achterboog de Christus met wereldbol en kruis. Het oude klankbord, ook nog met snijwerk ver sierd o.a. met koningskoppen in de frontons wordt gedekt door een koepeltorentje, thans door een bol met twee halve manen en een vlam be kroond, maar eertijds eindigend in een figuur van den ouden patroon der Kerk, den Heiligen Jaco- bus met den pelgrimsstaf. Bij dit bijzondere kunstwerk vergeleken vallen de gesneden banken uit 1647 wel af, hoewel zij in hunne soort toch goede voorbeelden zijn van den 1) Een vrijwel gelijken preekstoel, 1557 gedateerd, vindt men in de Wester-Kerk te Enkhuizen. 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 29