de fraaie ineensluitende houten zoldering slechts door een minimum van zware kolommen gedragen wordt. Te weerszijden staan er, wijd uiteen, niet meer dan drie. En dit ruimte-effect wordt nog veredeld door den vrijen blik in het koor, open met een breeden triomfboog, een effect, dat niet weinig verhoogd wordt door de rijke verlichting van het koor zelf door een krans van hoogliggende vensters, terwijl het bovendien een niet minder gaaf licht uit de hooge ramen van den breeden krans der kapellen krijgt. „Inderdaad", zoo schrijft de bouwmeester Pe ters,1) „in haar eenvoudige doch zoo ruime plan- en gewelfvorm ligt geheel en al het karakteristieke, ligt het monumentale onzer Sint Jacobskerk, waar in de houtbouw op werkelijk in ons land in die afmeting eenige wijze toont, welk een grootsch effect een architect, die gevoel voor ruimtegroe- peering heeft, en wien de vrijheid gelaten wordt om van den traditioneelen kerkplan-vorm eeniger- mate af te wijken met de allerbescheidenste en minst kostbare middelen kan bereiken." En Peters gaf deze bewonderende beschouwing op een tijd stip, waarop hij nog gerechtvaardigde klachten uiten kon over de mishandeling, welke het inwen dige van de kerk te lijden had gehad door onge voelige en ontluisterende herstellingen en restau raties gedurende de 19de eeuw, waartegenover hij met klem een ongedaan maken van dat alles be pleitte. Dit pleit hebben hij en zijn medestanders In een artikel aan de Kerk gewijd in die Haghe, 1900, blz. 165. 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 28