dat den graventijd in herinnering brengt. Sluiten wij den Graventijd af met het begin van den op stand tegen Filips II, dan valt juist het oude mid denpunt van het dorpsleven, het Raadhuis erbin nen: het werd nog in 1565 voltooid; een tweede middenpunt: de Sint Jacobskerk, nu de Groote Kerk genoemd, is in haar tegenwoordigen vorm hoofdzakelijk uit de eerste helft van de 15de eeuw, al is er aan reeds begonnen in de dagen van her tog Albrecht; aan dienzelfden hertog of wellicht juister aan zijn gemalin danken wij de stichting van een predikheerenklooster in het Voorhout, waarvan alleen de Kloosterkerk nog de herinne ring bewaart. Meer rest ons niet; geen der oude huizen, die Vondel nog heeft kunnen zien, geen der typische burgerwoningen waarvan oude afbeeldingen ons nog verhalen, heeft aan de historische ontwikke ling, die verbouw of afbraak medebracht, kunnen ontkomen. Het is daarom dubbel merkwaardig, dat men nog in één winkelhuis in de Nobelstraat (nr. lb) een klein vertrek kan vinden, dat eertijds als deel van de woning van den 16de-eeuwschen raadsheer Mr Willem Pijnszen heeft dienst ge daan: een knap gemetseld gewelf waarvan de vier ribben in een roos tezamen komen, wijst erop. Maar er zal wel geen voorbijganger zijn, die er notie van heeft! Met de Groote Kerk zal dat wel anders wezenEn het loont, haar te bezien. Er is reeds bij den eer sten oogopslag veel van af te lezen: Een zware toren, een laag kerkschip, een hoog koor het 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 26