boven en naast de Stadhouderspoort, die naar het Buitenhof leidde: de middendoorgang dateert nog uit de vijftiende eeuw. Tenslotte hebben wij nog één der buitenpoorten, die aan den Vijver lag totdat in 1923 een stuk van den Vijver terwille Van het verkeer is aange plempt: de voorpoort uit de 14de eeuw die, omdat zij sedert den graventijd als gevangenis dienst deed, tezamen met het in de 15de eeuw er naast gezette gebouw de Gevangenpoort wordt genoemd. Een robust poortgebouw, met een tongewelf in den doorgang. Een groot gebeeldhouwd Hol- landsch wapen heeft in de 17de eeuw dat van Karei V vervangen. Wat wij zagen omvat dus hoezeer de tijd zijn veranderenden invloed er op heeft doen gelden hetgeen is gebleven van de oudste kern van het middeleeuwsche Hollandsche gravenpaleis. Dat het hier werd opgericht, heeft niet slechts aan deze plek de kans gegeven op een historische beteeke- nis, het heeft ook bewerkt, dat de omgeving een andere ontwikkeling tegemoet ging. Het is wel zeker, dat om het wegenkruispunt, waarnaast Willem II zijn Hof bouwde, een groepje boerenwoningen te vinden was, maar dat dit groepje eenmaal tot „het grootste dorp van Euro pa" en tenslotte tot een stad van internationale faam groeide, dat dankt het toch den ridderlijken Roomschkoning. En zoo moeten wij, nu wij we ten hoe het Hof der Middeneeuwen ons een dui delijk herinneringsmonument gelaten heeft, de vraag stellen of er ook in het dorp nog iets leeft, 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 25