zooals Huygens haar noemde, bestendigd, of liever weer teruggevonden is. Ook is het algemeen karakter der bevolking wel hetzelfde gebleven; want al heeft zich het aantal in de nijverheid werkzamen sterk uitgebreid, toch blijft den Haag ambtenaren- en renteniersstad, zooals het vanouds eigenlijk was; hoe hard er ook gewerkt wordt, ook de werkstad staat in het teeken van de woonstad, welke den toon aangeeft. Waar dat zoo is, daar moet het gemakkelijk vallen de oude kern met eerbied aan te zien en in stand te houden. Een woonstad heeft gevoel voor juist datgene van deftigheid en rust, dat oud den Haag te bieden heeft; zij heeft ook meer tijd en neiging zich te bezinnen op geestelijke waarden, op on der deze de beteekenis van historie, oude schoonheid en stijl. In dit opzicht zou men dus juist hier het historisch stadsschoon wel veilig kunnen achten. Maar toch is gevaar ervoor niet denkbeeldig. De snelle groei van de stad is toch te danken aan een toestrooming van elementen, die juist niet zich historisch met de stad verbonden achtende amb tenaar, elders geboren, op verschillende plaatsen tot geestelijke ontwikkeling gekomen, wordt niet ineens „Hagenaar"; nog minder de rentenier, die in den Haag komt op een leeftijd dat zijn geeste lijke belangstelling weinig geneigd is nieuwe ele menten op te nemen; bepaald weinig de Indisch man, die sterk verknocht blijft aan het eilanden rijk aan den evenaar, waar hij zijn leven heeft doorgebracht. Juist de schoonheid van den Haag, 113 's-Gravenhage 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 139