Als aanleg geslaagd was ook het Willemspark met als centrum het Plein 1813, aansluitend aan de Nassaulaan, over welker eigenaardigen bouwtrant ik hiervóór reeds schreef. Maar al spoedig werden de uitbreidingen in zoo hooge mate beheerscht door speculatiezucht van eigen-bouwers, dat de nieuwe wijken allesbehalve voorbeelden werden van goede stadsuitbreiding. De Archipelbuurt, achter de altijd nog stijlvolle Alexanderkazerne, de Zeeheldenbuurt achter de Zeestraat en de schil- dersbuurt bij de Hoefkade als arbeiderskwartier openden de rij en vandaar ging de groei met groote snelheid verder. Telde den Haag in 1800 slechts 41000 inwoners, in 1850 was dit 66320, in 1870 reeds 91.328 en in 1900 overschreed het de 200.000. Ook andere steden vertoonen sterken aanwas, maar in de snelheid van het tempo staat den Haag toch bovenaan. In de volgende veertig jaren is het bevolkingscijfer boven het half mil- lioen gekomen, maar sedert het eerste decennium van de twintigste eeuw is men begonnen, en dat met steeds meer kracht en nadruk, om van over heidswege invloed te oefenen op de stadsuitbrei ding, speculatiebouw aan banden te leggen en eischen van welstand te stellen. Bij den snellen groei der stad en bij de ingewikkelde problemen van socialen, economischen en politieken aard kan men niet verwachten, dat de verbetering welke is tot stand gebracht anders dan relatief is en dat alle gevonden oplossingen bevredigend zijn, al zijn er toch op verscheiden punten aantrekkelijke stadsgedeelten ontstaan. En dit voordeel althans 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 137