Ik heb hiervóór reeds verhaald, dat die herleving zich voorloopig niet kenmerkte door eerbied voor de architectonische nalatenschap van het voor geslacht. Veel is daarvan verloren gegaan. Maar van hetgeen gespaard is gebleven, is er veel, dat in zijn historische beteekenis is hersteld, ik denk aan het nobeler gebruik der grafelijke zalen en de functie van de Groote Zaal bij de opening van de Staten Generaal, veel ook waar de His torie nieuwe accenten gegeven heeft aan zijn over geleverde beteekenis. Wie ziet het geestige Bin nenhoftorentje nog als een eenvoudig onderdeel van de grafelijke kasteleinij, nu wij het, sedert Thorbecke, vereenzelvigen met de plaats, waar de leidende minister zijn werkkamer heeft? Wie kent het groote huis van Reinier Pauw op den Korten Vijverberg anders dan als het woonhuis van den historicus-staatsman Groen van Prinsterer of als het Kabinet van H.M. de Koningin? Het oude Lo gement van Amsterdam, werd Paleis van Wil lem III als kroonprins, daarna Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, dat van Rotterdam werd ver groot Ministerie van Oorlog. Het huis van prins Maurits den Braziliaan kreeg na tal van lotgeval len nieuwe beteekenis als bewonderd Museum vooral van onze groote zeventiende-eeuwsche schil derschool; het Huis-Huguetan werd door Willem I bestemd tot bibliotheek, als Koninklijke Biblio theek sedert de belangrijkste onzer openbare boe kerijen; de Schuttersdoelen werd een openbare kunstinstelling; het huis der Wassenaars paleis van Willem II, dat van Hope paleis van een der meest 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 133