de Rotterdamsche Bank) woont Gijsbert Karei van Hogendorp; in het Voorhout, vlak tegenover de Stassart, woont Leopold van Limburg Stirum; aan de Nieuwe Haven woont Frangois van der Duyn van Maasdam. Van hen van den eerste vooral gaat de leiding uit voor het herstel der onafhan kelijkheid, zoodra na den slag bij Leipzig de kans voor het Fransche Keizerrijk schijnt te keeren. 17 November 1813 is voor den Haag de groote dag; hij wordt het voor Nederland. Niet omdat de opstandsdaden in den Haag zooveel heldhaftiger zouden geweest zijn dan die te Amsterdam. Maar in den Haag is van de gelegenheid zich vrij te ma ken een heel ander gebruik gemaakt dan te Am sterdam. Hier is onmiddellijk verkondigd, waarop het aankwam: het vestigen van een nieuwe regee ring en de uitroeping van den Prins vgn Oranje tot Hooge Overheid. De tweede stap de uitroe ping tot Souverein Vorst was voor Amsterdam. Dat den Haag den eersten deed, waarborgt het voorgoed zijn nieuwe historische plaats. Symbo lisch was dan ook de landing op 21 November van den Prins te Scheveningen, zijn intocht in «de stad; het Voorhoutkwartier wordt volop achtergrond: de Prins stapt af bij Van Stirum, brengt 's avonds een bezoek aan Van Hogendorp, overnacht bij diens buurman Collot d'Escury in het oude huis van Jan de Witt, op welks balcon hij de hulde der Hage naars in ontvangst neemt na zijn uitroeping tot Souverein; hij neemt ten slotte zijn intrek in het door de Stassart verlaten gebouw-Huguetan. De herleving begint. 106

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 132