ringsteekens uit onzen grooten tijd, welke zich in de verzameling van Willem V bevonden, uit het gebouw op het Buitenhof werden gedragen en aan bovengenoemde Representanten overgegeven, die ze „grootmoediglijk" aan het' Volk der Bataven schonken; de danszaal in den nieuwen aanbouw van het Stadhouderlijk Kwartier werd vergader zaal der nieuwe Volksvertegenwoordiging, de eer ste Grondwet, die van 1798, gebaseerd op de „Rechten van den Mensch" kwam er tot stand, maar niet voordat door een staatsgreep der „uni tariërs", de leiders der „federalisten" waren ge vangen genomenzij brachten hun gevangenschap door in het Huis ten Bosch. In 1806 is het in den Haag, dat Lodewijk Napoleon zijn residentie ves tigt; het Binnenhof krijgt als koninklijk paleis een nieuwe fleur. Het zal maar kort zijn; als hun oudste zoontje er sterft, verlaat de Koningin den Haag, de Koning verplaatst zijn hof naar Amster dam. Een paar jaar later wordt den Haag een Fransche stad: de Keizer, die verblijf houdt in het „huis van Hope" (paleis van Koningin Emma in het Voorhout) geeft het eindelijk een hooge- ren dan dorps-rang! De Fransche prefect de Stas- sart neemt zijn intrek in het groote huis van de Kon. Bibliotheek. In 1811 worden de historische namen van Voorhout, Vijverberg en Plein veran derd in Cours Napoléon, Cours de 1'Impératrice et Place du Roi de Rome. Intusschen zijn de gedachten der Hagenaars zin nende op een bevrijding. In een huis aan den Kneuterdijk (ter plaatse waar nu het gebouw is van 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 131