van beiden wilde achteruitwijken, dat was zijn eer te na. De Fransche edellieden drongen op de Spanjaards in, Hagenaars kozen voor dezen par tij; gelukkig daagde Jan de Witt op met eenige «heeren, onder wie Van Beverningh. Hij wist een gevecht te voorkomen door de wacht te doen aan rukken, maar hij slaagde er niet in een der heeren over te halen toe te geven. Het was reeds negen uur toen de beide rijtuigen nog steeds tegenover elkaar stondenmen besloot een deel van het sta ketsel om te halen, dat het Voorhout omgaf; zoo kwam er ruimte, waardoor de heeren zonder aan hun eer te kort te doen een uitweg vonden. Toen in Mei 1664 op dezelfde wijze de jonge prins van Oranje en de Fransche gezant d'Estrades tegen over elkaar stonden, kon de Witt, die ook hier als redder van de situatie moest optreden, daarin niet anders slagen, dan dat hij de princes-weduwe ging halen, die den jongen prins uitnoodigde zijn karos te verlaten om met haar te voet te gaan. De karos kon toen ledig omkeeren en den weg vrijgeven! Staatsmanswijsheid in het kleine; maar deze poli tiek van de straat was niet zonder belang. Ook van andere demonstraties van politiek eergevoel was den Haag meer dan eens getuige, en het was weer deze buurt waar dit het kostelijkst uit kwam. Ik denk aan de intochten van vreemde ge zanten, die men plechtstatiglijk van de Hoornbrug in Rijswijk placht af te halen, door de stad te voe ren en dan althans na 1685 in het Maurits- huis, dat voor dit doel door de Staten Generaal in genoemd jaar gehuurd was, gedurende eenige 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 129