werden deze logementen centra van regententrots en exclusivisme. Maar met hun karossen en be dienden, hun af en aan van familie en vrienden, hun feestelijke bijeenkomsten, moeten zij wel de bepaalde levendigheid en kleur van de buurt heb ben verhoogd. Maar wat nog meer daartoe bij droeg, was de aanwezigheid der buitenlandsche gezanten, die in onderlingen wedijver een grooten staat voerden; bedenken wij, dat het gewoonte was des middags parade te rijden door het Voorhout, waaraan ook de aanzienlijksten deelnamen, waar de hooge militairen verschenen en de jeunesse dorée, dan zien wij een kleurig beeld, dat ons helpt om het werkelijke leven in de oude stad te leeren kennen en dat ons ervan overtuigt anderzijds, dat wij onze vaderlandsche historie der zeventiende en achttiende eeuw beter begrijpen zullen, als het beeld van het midden van den Haag met zijn door lindeboomen beschaduwde groote woonhuizen ons levendig voor oogen staat. Een paar voorbeelden kunnen ons dat typisch Haagsch mondaine leven op het Voorhout voor oogen brengen. Ik laat daar de vechtpartijen, die zelfs tusschen de meest aanzienlijke vreemdelingen konden voorkomen, wanneer deze zich niet met genoeg eerbied behandeld achtten, maar denk aan het meer dan eens voorkomend geval van de soort als de óntmoeting, op 12 Augustus 1657 van den markies de Thou, gezant van Frankrijk, in een karos met zes paarden en van vele edelen verge zeld, met den Spaanschen gezant don Esteban de Gamarra, gezeten in een tweespannig rijtuig. Geen 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 128