Wij zagen er al Oldenbarneveldt wonen, Huygens geboren worden, maar is het niet, dat welhaast ieder huis er zijn historie heeft, waarin de namen voorkomen van mannen of vrouwen, die een rol hebben gespeeld in de groote dagen der Republiek? Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg, Lange en Korte Voorhout, Plein en Buitenhof, zij vormen een complex zonder hetwelk wij ons het maatschap pelijk leven rondom het regeeringscentrum dat het Binnenhof was niet kunnen voorstellen. Daar in de eerste plaats woonden de leidinggevende figuren, de vooraanstaanden, wier werk hen bond aan het hof der stadhouders, aan raadzaal of rechtbank, aan financieel of militair beheer. De Hollandsche steden, die geregeld hun burgemeesters en pensio narissen ter dagvaart naar de Statenzaal moesten zenden, hadden meest daar hun vaste „logemen ten", soms alleen, zooals Amsterdam en Rotter dam die op het Plein huisden (nu Buitenlandsche Zaken en Defensie), Dordrecht dat op den hoek van Vijverberg en H. Nieuwstraat een groot pand had (nu Lensvelt),' Haarlem, dat eerst in de Houtstraat, dan op den Korten Vijverberg, Leiden dat op het Buitenhof woonde, maar er waren ook combinaties, waarvan die van Alkmaar en Enk huizen nog steeds in den naam van het Hotel de twee Steden is blijven voortleven. Was dit aanvankelijk een politieke maatregel gewêest, om de heeren te beletten in „publieke herbergen" wat al te loslippig te zijn ten opzichte van „zaken van Staat", later werd het een consolidatiemiddel van het oligarchisch regeersysteem der Republiek, 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 127