ders niet spaarde; daar werd vaak de vloer mei zand bestrooid als de pijpers de aanwezigen ten dans noodden. Filips van Bourgondië, uit zijn verre hoofdstad gekomen naar dit centrum zijner noordelijke bezittingen, bracht er den kleurrijken, trotschen stoet zijner Vliesridders bijeen, na den plechtigen wijdingsdienst in de Haagsche Kerk, die als gedachtenis de blazoenen der ridders be waart. Een ander beeld: 27 Juli 1581; ten vorigen dage hebben de vertegenwoordigers der Unie plechtig hun trouw aan den Spaanschen koning opgezegd: thans bieden de Staten den prins van Oranje, den vereerden leider van hun verzet, in de „Hooge Zaal" een gastmaal aan. De vijand is uit het Noorden verdreven, Nederland is vrij, een bange tijd is afgesloten. Ook die bange tijd heeft den Haag sterk medegeleefd. In de Gevangenpoort hebben de eerste ketters gevangen gezeten, op het Groene Zoodje, het schavot op den hoek van den Vijverberg is Jan de Bakker als eerste bloedgetui ge den vuurdood gestorven, terwijl zijn lotgenoo- ten uit de gevangenis de woorden van het vrome Geuzenlied lieten weerklinken over den Vijver. In den hoek van den Kneuterdijk luisteren niettemin jaren later honderden naar den hagepreeker, on der de oogen van den Spaanschgezinden president van het gerechtshof, die naast het huis der Van Wassenaars woont. De troepen kwamen, beleger den Leiden en de Spaansche veldheer sloeg zijn tenten op in den Haag, waaruit de regeering en tal van burgers gevlucht waren; het wilde krijgs- 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 124