En zoo is van de middeleeuwen af de historie van Holland met den Haag en dit met gene verweven. Willen wij ons een voorstelling maken van het le ven dier graven uit de huizen van Holland, van Henegouwen en van Beyeren, dan is hier nog hun paleis, dan zijn hier nog enkele ruimten, welke onze fantasie kan bevolken met edelen en jonk vrouwen, van waaruit wij den jachtstoet kunnen zien optrekken, met de uit het Valkhuis gebrachte valken op de hand, het Bosch door, de „Wilder nis" in. Hier is de Vijver, die een hoffelijke vors' liet leeg- loopen als een spelevarende „joncfrou hair vin- gherlinc dair in verloren hadde". Hier is de Ge vangenpoort, die het oude paleisterrein van het omringende dorp afsloot. Hier zijn Vijverberg en Voorhout, waar de heeren van Egmond, van Bre- derode, van Borsselen, van Naaldwijk, van Was senaar en zooveel meer hun stadswoningen had den. Hier woedde de strijd tusschen Hoeken en Kabeljauwen, hier speelde zich het drama af van joncfrouw Aleid van Poelgeest. In de Hooge Zaal van het paleis ontvingen de graven de hulde hun ner onderzaten, en vierden zij de feestelijke ge beurtenissen van hun huis. Wij denken aan de groote feesten, waarbij de lange tafels langs den kant gezet werden om de gasten te onthalen met al wat op het keukenhof aan de Spuizijde was toe bereid het middenvak bleef opendaar verscheen soms de beroemde sprookspreker Willem van Hil- degaerdsberg om er een van zijn „exempelen" te doen hooren, waarin hij meermalen zijn toehoor- 97 's-Gravenhage 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 123