volstrekt noodig te wezen. Aan de andere zijde van het Spui viel de zuidelijke poort van het Bin nenhof, en op dat Binnenhof-zelf, daar in het meest historische, meest nationale midden van den Haag, ja van Nederland zou men kunnen zeg gen, daar werd door den „geest der eeuw" hoogtij gevierd. Wat met de oude kapel der Gra ven van Holland gebeurde, vermeldde ik reeds: men bracht klerkenkamers boven de eerwaarde grafkelders. Maar haast erger dan deze vermin king is hetgeen nog na 1913 geschiedde: de ka- rakterlooze nieuwe bouw van het departements gebouw van Binnenlandsche Zaken en van de ver grooting van het gebouw van Koloniën. Voor het eerste moest een karakteristiek gevelcomplex ver dwijnen, het tweede kwam in de plaats van op stallen zonder beteekenis. Maar in beide gevallen was de oplossing volkomen verkeerd, omdat men meende, dat men daar op het Binnenhof zou moe ten aanbouwen in een „historischen" stijl, of iets dat erop lijkt. Het pover effect van de gevels, welke die van de Hofkapel vervangen hebben, is geen waarschuwing geweest: men is doorgegaan in de gedachte, dat de meest geëigende Binnenhof-' stijl een soort slappe groc van baksteen, zandsteen trapgevels en dakvenstertjes moest wezen, alsof het Binnenhof, waarop van de dertiende eeuw af tot het eind van de achttiende eeuw toe steeds in den stijl van den tijd gebouwd is, een anderen stijl zou hebben dan die van den kunstenaar-bouw meester van den eigen tijd, die onze eeuw waardig zou hebben doen medespreken in het veelstemmig 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 114